Az Állatok Világa!

Sziasztok! Üdvözöllek titeket! Ezen az oldalon mindent megtudhattok arról, hogy hogyan kell Állatot tartani úgy, hogy az a Állatnak is jó legyen meg persze a gazdiknak Gyere merülj el velem a Állatok világába!

Eredeti élõhely: Barbados, Venezuela, Trinidad, Guayana

Rövid jellemzés: A vad guppik hímjei 2,5 cm-esek, míg a nostények 5 cm-t is elérik. A tenyésztett egyedek hímjei elérhetik a 4-5 cm-t is, míg a nostények akár a 8 cm-t is. A nagy variabilitás, és a tenyésztok hosszú munkájának köszönhetoen igen változatos mind színben, mind úszóformában.Guppi

Tartása: A tenyészpárok tartása igényes. A vízhofok 24-26 °C legyen, pH-ra nézve semleges, azaz 7-es, keménysége pedig közepes (8-12 °nk). Mesterséges levegoztetés szükséges lehet, mert az oxigénhiányra érzékenyek. A szép példányok csak nagy akváriumban fejlodnek ki. Lehetoleg több nostény legyen, mint hím, hogy ne hajtsák fölöslegesen a hímek a már vemhes nostényeket. Táplálékuk lehetoleg élo eleség, vagy jó minoségu száraz eleség legyen.

Ívatása: Nem jelent túl nagy gondot a szaporítás, de ha tervszeruen akarjuk tenyészteni oket, akkor az egy kicsit több odafigyelést igényel. A szaporítandó nostényt 3-4 hetes korban különítsük el a többi haltól, és szuzen neveljük fel 3-4 hónapos koráig. Ekkor tegyük mellé a legszebb hímet, esetleg hímeket. A nostények elevenszülok, így az ikraneveléssel nincs gond. Viszont szülés elott ajánlatos a nostényt külön medencébe tenni, mert a kicsiket felfalhatják. A kihelyezés idopontja kicsit problémás, mert ha túl korán tesszük külön, akkor koraszülést idézhetünk elo. Szülés elott a nostény hasrészének hátulja megfeketedik, és esetleg a kishalak is látszanak. Felnevelésük nem jelent különösebb gondot.

Személyes tapasztalatok: Csak olyan halakkal rakjuk egy medencébe, melyek nem csipkedik meg a hímek farkúszóit, mert elég csúnya látvány.
Vigyázni kell a növekedo halak vízhomérsékletére, mert ha nagyon lehul, akkor a halak gerince eldeformálódik, de azt még nem tudom, hogy ez öröklodik-e, bár szerintem nem valószínu.

Ezt a kistermetû halat az akvarista köznyelv csak “a guppi” néven illeti. Az akvarisztika kezdetén mindenkit elbûvölt rendkívüli színezettségével. Késõbb a formaváltozatossága tette közkedvelté. Manapság a kezdõk hala, hiszen nagyon könnyû életben tartani és szaporítani. De az igazi tenyésztést csak “profik” végzik.

Történet


A guppi, mint akváriumban tartható hal, 1908-ban került Európába, Német-országba. Már egy év múlva napvilágot látott tenyésztésérõl leírás, sõt abban már megemlítik farkúszójának változását. Már ekkor megjelent a "kardfarkú" változat. 1928-ban történt elõször említés a farkúszó felsõ végének megnyúlásáról, és ettõl az idõponttól kezdték cél-irányosan tenyészteni. Kiválasztották azokat a halakat, amelyek színezetben, alakzatban a megszokottól eltértek, és ezeket a halakat állították párba. Az akvarisztikai technika fejlõdésének köszönhetõen az életfeltételek javultak, takarmányozási ismereteink is bõvültek. E háttér segítségével a guppi-tenyésztés fejlõdésnek indult. A tenyésztés fõ iránya a hosszú élettartam, a vitalitás és a vad színezet megtartása volt. Az egyedüli alakbeli változást a minél nagyobb és hosszabb farkúszó alsó és felsõ úszósugara jelentette. Úgy gondolták, minél nagyobb, annál jobb. A második lépés a hátúszó nagyságának növelése volt. A kívánatos az volt, ha a hátúszó a farkúszó közepéig ér. Elképzelhetõ, a kistestû hím guppinak milyen nehézséget okozhatott a mozgásban.

A kezdeti tenyészirányvonal az úszók nagyságának formázása volt, közben a színek háttérben maradtak. Mint mindig, a véletlen most is közrejátszottt, egyszer a megszokottól teljesen eltérõ színezetû guppi hímek jelentek meg. A tenyésztés új irányvonala az úszók nagysága mellett a színek erõsítése és megtartása volt. Már az ötvenes években járunk. Ez a forma és színgazdagság hosszú éveken keresztül jellemezte a guppikat. Az idõközben alakult guppi társaságok azonban mindig újabb és újabb formákat és színeket mutattak be.

Az elsõ észrevételek a tenyésztés mértékének meghatározására a 80-as években érkeztek a klubokhoz. Végül 1995-ben a Nemzetközi Guppitenyésztõk elfogadták a méreteket és redukálták a hímek farkúszójának nagyságát. Célul tûzték ki, hogy mellõzni kell a túlzásba vitt úszónövesztést. A hím farkúszójának maximális hosszát a test 80%-ában határozták meg.

  












Weblap látogatottság számláló:

Mai: 37
Tegnapi: 4
Heti: 43
Havi: 178
Össz.: 77 425

Látogatottság növelés
Oldal: Guppi halak!
Az Állatok Világa! - © 2008 - 2024 - haalak.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »